Skuteczność

Co zrobić aby nauka była skuteczna, a Twoje pieniądze dobrze zainwestowane?
Oto kilka wskazówek:

1. Zanim rozpoczniesz naukę, postaraj się zrelaksować, ponieważ w stresie nie dasz rady przyswoić żadnej wiedzy. Zanim zapiszesz się na kolejny kurs, zastanów się, czy w Twoim życiu jest czas na odpoczynek. Jeśli jesteś tak zapracowany, że nie znajdziesz czasu na spokojne przeanalizowanie notatek w domu, nauka może nie przynieść spodziewanych efektów.

2. Jeśli chodzisz już na lekcje, prowadź notatki, porządkuj je, przepisuj na czysto. Zaglądaj do podręcznika, odrabiaj prace domowe. Nawet najbardziej kosztowny kurs nie sprawi, że unikniesz samodzielnej pracy. Domagaj się testów i sprawdzianów. One pokażą Ci, jak wiele już umiesz.

3. Nie bój się „starych dobrych metod”. Uczenie się na pamięć, powtarzanie za nagraniem, przepisywanie notatek „na czysto” (najlepiej ręczne!), czytanie na głos, tłumaczenie tekstów – to wszystko sprawia, że napełniasz sobie głowę gotowymi strukturami językowymi. W odpowiednim momencie one same do Ciebie „powrócą”. Pamiętaj także, że najwięcej zapamiętasz z tego, co sam wypowiesz lub napiszesz.

4. Korzystaj z nowych technologii. Nie zastąpią one procesu nauki, ale sprawią, że stanie się on bardziej atrakcyjny. Poszukaj sprawdzonych programów komputerowych lub darmowych aplikacji. Użyj narzędzi wspomagających samodzielną naukę. Słuchaj podcastów. Stwórz kurs sam dla siebie.

5. Postaraj się żyć językiem i wykaż się inicjatywą w tym względzie. Obejrzyj francuski film bez dubbingu i napisów (nie przejmuj się, jeśli nic nie rozumiesz), przeczytaj francuską książkę w wersji uproszczonej, zastanów się, czy potrafisz nazwać przedmioty w Twoim pokoju, idź na zakupy z listą po francusku. Sporządź sobie listę zdań, które chciałbyś już teraz powiedzieć i poproś lektora, żeby przetłumaczył je dla Ciebie. Bądź dociekliwy.

6. Pracuj systematycznie małymi krokami. Codzienne 15 minut nauki da Ci więcej niż 2 godziny raz na 2 tygodnie. Możesz wyznaczyć sobie drobne zadania typu: codziennie nauczę się 5 nowych słówek, wieczorem przesłucham ostatni dialog, zrobię sobie fiszki z nowymi wyrażeniami i przykleję je na lodówce, założę bloga i będę na nim umieszczać słowa, które już znam, itp.

7. Nie oczekuj błyskawicznych efektów. Staraj się natomiast od razu robić użytek z tego, czego się nauczyłeś. Odważ się mówić. W ostatecznym rozrachunku nieważne jest to, jak pięknie i kwieciście wypowiada się Twój lektor. To Ty masz zacząć mówić.

8. Nie przejmuj się błędami. Z czasem będzie ich coraz mniej. To prawda, że teraz ciągle jesteś poprawiany, ale ten stan rzeczy nie będzie trwać wiecznie. Pamiętaj, że nawet rodzimy użytkownik języka nie zna wszystkich słów i struktur.